Teknoloji İle Şarj Olun

Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır?

413

Günümüzde kullanıcılar için en önemli konulardan biri de şüphesiz kablosuz ağ güvenliğidir. Özellikle iş nedeniyle sık sık bilmediğiniz ağa bağlanıyorsanız güvenliğinizi sağlamanız gerekmekte.

Kablosuz ağ güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?

Öncelikle ev ağınız ile başlayalım. Servis sağlayıcıların verdikleri modemler genellikle WPS özelliğine sahip. Kötü niyetli kişiler bu özelliği kullanarak mevcut ağ parolanızı öğrenebilirler. Her ne kadar yeni üretilen modemlerde bu tarz açıklar kapatılmış olsa da uzun süredir kullandığınız bir modeminiz varsa ayarlarından WPS özelliğini kapatmanız güvenliğinizi arttıracaktır.

Kullandığınız mevcut ağı gizlemek acemi kişileri atlatmanıza yardımcı olur. Ancak kablosuz ağ güvenliği konusunda tecrübeli insanların modeminizin SSID ve MAC adresini bulması birkaç saniyesini alacaktır. Bu sebepten dolayı ağınız gizli de olsa kullandığınız parolanın güçlü olduğuna emin olmalısınız.

Benzer şekilde ağınızda MAC filtreleme kullanmanız ağınızı tamamen güvenli hale getirmez. Modeme bağlanan cihazların MAC adresleri başkaları tarafından da görülebilir olacağı için başka önlemler de almanız yararınıza olacaktır.

Halka açık ağlarda internet üzerinden herhangi bir işlem yapmak istediğinizde mutlaka VPN kullanmalısınız. Man In The Middle (MITM) olarak bilinen saldırılardan korunabilmek adına VPN kullanımını alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

Evil Twin saldırısı olarak bilinen saldırılar sayesinde hackerlar kullandığınız ağı kopyalayarak mevcut ağınızın şifresini öğrenmeye çalışır. Her zaman bağlandığınız ağa tekrar bağlanmak istediğinizde bir internet sayfası açılıyor ve mevcut şifrenizi bu sayfaya girmeniz isteniyorsa bunu kesinlikle yapmamalısınız. Bu tür bir durumla karşılaşırsanız kötü niyetli kişiler kendi oluşturduğu ağa bağlanmanızı sağlayıp kullandığınız ağın parolasını öğrenmek istiyor demektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.