Teknoloji İle Şarj Olun

Facebook Sunucularından Milyonlarca Telefon Numarası Çalındı

355

Son zamanlarda skandallar ile anılan Facebook şirketi bu sefer de sunucularından çalınan telefon numaraları ile gündeme geldi. Daha önce Cambridge Analitica adlı şirket ve bu şirketin Amerika seçimlerinde yaptığı usulsüzlüklerden dolayı başı derde giren Mark Zuckerberg skandallara bir yenisini daha ekledi. Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen siteler arasında bulunan ve dünyanın en büyük sosyal ağı olarak nitelendirilen Facebook sunucularından milyonlarca kişinin telefon numarası sızdırıldı. Aralarında Mark Zuckerberg’in numarasının bulunduğu listenin şu an kimlerin elinde bulunduğu kesin olarak bilinmiyor.

 

Geçtiğimiz ay bir güvenlik araştırmacısı facebook android uygulamasının izinleri olmadığı halde sistem kütüphanelerine eriştiğini açıklayan bir yazı yayınlamıştı. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tahmini 100 milyon telefon numarasının çalındığı düşünülüyor. Çalınan numaraların bir bölümü internet üzerinden sansürlenerek paylaşıldı. Facebook üzerinden birden fazla numarası olan kişilerin tespit edilebileceğini belirten güvenlik araştırmacısı spam sms ve facebook hack olaylarının artabileceğini belirtti.

 

Facebook tarafından bu olay ile ilgili detaylı bir açıklama yapılmadı ancak yetkililer bu konunun güvenliği tehlikeye atacak bir durum olmadığını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.