Teknoloji İle Şarj Olun

Nvidia Jetson Nano dlib kütüphanesi kurulumu

1.082

Nvidia Jetson serisi kartlar ile kullanıcıların görüntü işleme sürelerini azaltmayı hedefliyor. Jetson TX1, Jetson TX2, Jetson Nano ve Jetson AGX Xavier modelleri mevcut.

Aralarında GPU, RAM ve depolama gibi farklar bulunsa da temel olarak hepsi ARM64 mimarisi işlemciye sahip. Bu sebepten dolayı standart Linux çekirdeğine yapılan bazı kurulumlar denendiğinde hata ile karşılaşılmasına sebep oluyor.

Nvidia bu geliştirme kartları için Ubuntu 18.04 sürümünü yayınladı. Buradan gerekli dosyayı indirerek Jetson Nano için kullanacağınız hafıza kartına yazdıktan sonra işletim sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Görüntü işleme için genel olarak OpenCV, dlib, Pillow gibi kütüphanelere ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanında yüz tanıma sistemleri ile uğraşacaksanız Face Recognition gibi kütüphaneler de kurmanız gerekebilir. Bu kütüphanelerden dlib ve OpenCV kurulumunda hata ile karşılaşacaksınız.

Dlib kütüphanesi kurulumunu aşağıda belirttiğimiz şekilde denediğinizde olumlu sonuç alacaksınız. Yazılan aşamalar bugün itibarı ile güncel olan dlib 19.18 versiyonu için geçerlidir. www.dlib.net adresinden en güncel versiyonu bularak kurulumu yeni versiyon üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Öncelikle terminali açıyoruz. Ardundan sudo su komutu ile root yetkisi elde ediyoruz. Daha sonra sırası ile

wget http://dlib.net/files/dlib-19.18.tar.bz2
tar xvf dlib-19.18.tar.bz2
cd dlib-19.17/

dlib/cuda/cudnn_dlibapi.cpp dosyasını düzenleyerek

forward_algo = forward_best_algo; 

kodunu aratarak

//forward_algo = forward_best_algo;

değiştirip kaydedin.

mkdir build
cd build
cmake ..
cmake --build . --config Release
sudo make install
cd dlib-19.18
python setup.py install</pre>

komutlarını yazıyoruz. eğer<strong> wget</strong> komutu bulunamadı hatası alıyorsanız
<pre>apt-get install wget

ile wget’i kurabilirsiniz. Kurulumun başarılı olup olmadığını aşağıdaki terminal komutlarını yazarak test edebilirsiniz.

python3
import dlib
dlib.__version__

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.