Teknoloji İle Şarj Olun

Yeni Keşfedilen Zararlı Yazılım Türü: Pirate Matryoshka

Yeni Keşfedilen Zararlı Yazılım Türü: Pirate Matryoshka

688

Dünyaca ünlü antivirüs firması Kaspersky, yakın zamanda Pirate Matryoshka isimli bir zararlı türü keşfetti. Bu zararlı yazılımın torrent üzerinden yayıldığını ifade eden Kaspersky yetkilileri yazılıma Pirate Bay adı verilen torrent sitesinde rastladıklarını ekledi. Pirate Matryoshka kendini başka kullanıcılar üzerinden de klonlamaya devam ettiği için indirilen torrent dosyalarını yükleyen kullanıcıların üyelik tarihine bakarak sahte torrent olup olmadığını anlamak zor.

Pirate Matryoshka adından da anlaşılacağı üzere içerisinde barındırdığı diğer kötü yazılımlar ve reklamlar sayesinde gelir elde etmektedir. Bu yazılım sahte bir Pirate Bay giriş ekranı sunarak sizin üyelik bilgilerinizi çalıp üyeliğiniz üzerinden sahte torrent oluşturmaktadır. Bu sayede eski tarihli bir hesaba sahipseniz kimse torrent dosyasında zararlı yazılım olduğundan şüphelenmez ve indiren herkes etkilenir. Ayrıca hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz e-posta adresinizin de parolası aynı ise bu konuda daha fazla endişelenmeniz gerekebilir. Zira e-posta hesabınız üzerindeki tüm websitesi üyeliklerini de kaybedebilirsiniz.

Kaynak: KasperSky Lab

Pirate Matryoshka zararlısı sadece kendini torrenti indiren kullanıcı üzerinden klonlamak ile kalmıyor bilgisayarda yaptığı değişiklikler ile önceden belirlenmiş reklamların kullanıcı tarafından gösterilmesine de sebep oluyor. Ayrıca başka zararlı yazılımları da yükleyerek bilgisayarınızın yavaşlamasındaki etkenlerden biri haline geliyor. Normal bir program kurulumunda ekstra program kurmak isteyip istemediğiniz sorulur. Ancak Pirate Matryoshka zararlı yazılımı ekstra kurduğu hiçbir program için sizden onay almamaktadır. Bu zararlı yazılım yükleme sürecini başlatmadan önce her kutucuğu otomatik olarak işaretleyen otomatik tıklama modüllerini çalıştırır ve seçenekleri reddetme şansını elinizden alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.