Teknoloji İle Şarj Olun

Tıp Mekatroniği Nedir?

Tıp Mekatroniği Nedir?

573

Yenilenen ve her an gelişen teknoloji ile tıpta da gelişmeler kaydedildi. Gelişen bu teknoloji ile hastalıklara daha kolay teşhis konulduğu gibi hastalıkların tedavisinde ve o tedavinin uygulanış biçiminde önemli bir mesafe katledildi. Durmaksızın ilerleyen teknoloji ile tıp alanında mekatronik sistemler adına çığır açacak projelere imza atıldı, bu projeler; İnsan hayatını daha önemli kılan tıp çalışanlarının iş yükünü hafifleten ve kullanımı bilgi ve tecrübe gerektiren projelerdir. Günümüzde bunlara başvurulmaya yeni yeni başlansa da ileride hastalık teşhislerini, tedavilerini ve ameliyatlarını “akıllı makinelerin” yapacağı su götürmez bir gerçektir. Bizlerde aldığımız eğitim üzerine tecrübe edinerek bu alanda ülkemizi geliştirme durumundayız.

Her an ilerleyen teknoloji ile amaç Tıp alanındaki mekatronik sistemlerle insan hayatını bir üst seviye taşımaktadır. Bu sistemlerden önceki dönemlerde cerrahi müdahaleler daha zor ve sancılıydı, herhangi bir kaza sonucu veya doğuştan gelen sebeplerden ötürü doğan durumlarda insanlar uzuv kaybı yaşayabiliyorlardı ve hayatlarını böyle devam ettirmek zorunda kalıyorlardı, yine kaza sonucu veya hastalıklardan doğan organ yetmezliği veya organ eksikliği de hayatı olumsuz etkileyen etmenlerdendir. İşte Tıp alanında mekatronik sistemlerin gelişmesiyle bu tür insan hayatını kötü etkileyen durumlar sorun olmaktan çıkartılıp insanın ömrünü uzatmayı amaçlamıştır ve başarmıştır.

Günden güne artan teknolojik gelişmelerin başında tıp alanı gelmektedir. Hem özel sektörlerin hem de devletlerin kontrolü ile gelişmeye devam eden tıp alanındaki teknolojik gelişmeler şüphesiz ki geleceğin mesleği olan Mekatronik alanında da ilerlemesini sürdürmektedir. Mekatronik etkisi ile tıp alanında yaşanan gelişmeler milyonlarca insanın umut kaynağı olmaktadır. Tıp alanında kullanılan mekatronik sistemler hem doktorların hem de hastaların dertlerine derman olacak gibi durmaktadır. Bu tezde bahsettiğim sadece tıbbın bazı mekatronik sistemleri olmaktadır. Tezimde incelemekte olduğum konu başlıkları şunlardır;
1. Cerrahi Alanda Kullanılan Mekatronik Sistemler
2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Alanında Kullanılan Mekatronik Sistemler
3. Biyomedikal Alanında Kullanılan Mekatronik Sistemler
Bu alanlardaki ülkemizde ve dünya çapındaki gelişmeleri tezimde paylaşmaktayım. Yukarıdaki konu başlıklarıyla ilgili edindiğim bilgiler ışığında insan değerinin ne kadar arttığı , insan hayatının öneminin geçen yıllara hatta geçen yüzyıllara nazaran daha çok önemsendiği ve insan hayatının doktorların el beceresine bağlamaktan kurtarıp , daha uzun yaşam süreleri ve daha sağlıklı yaşam koşulları bu sistemlerle elde edilebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.