Siber Suç Ağı Avalanche Çökertildi

52

Dünyanın en büyük siber suç ağlarından biri olan Avalanche Uluslararası operasyonlar ile çökertildi.2009 yılında kurulmuş olan Avalanche 500 binden fazla bilgisayarın bulunduğu botnet ağına sahip. Avlanche GozNym, a banking Trojan designed to steal user credentials, and Teslacrypt, a notorious ransomware gibi türlerin bulunduğu 20 adet malware’ın piyasaya sürmek ile suçlanıyor. Europol’ün tahminlerine göre tüm dünyada 100 milyonlarca dolar zarara sebep olan Avalanche 40’tan fazla ülkede faaliyet göstermekteydi.

Europol Avalanche suç ağına ait 39 adet sunucunun kapatıldığını ve 221 adet host sağlayıcısına kalan sunucuları kapattırmak için ulaştıklarını açıkladı. Birleşik Devletler Ulusal Suç Ajansı 830bin web sitesinin Avalanche malware’larını yaymak için kullandığı gerekçesiyle kapattığını duyurdu. Avalanche her hafta 1 milyondan fazla zararlı yazılım bulunduran e-posta göndererek kurban bilgisayarlarının sayısını arttırıyordu.

Ayrıca Avalanche ücretli olarak ransomware, botnet, malware, phishing gibi hizmetler sağlamanın yanı sıra para kuryeliği de yapıyordu. Yetkililer Avalanche suç ağının oluşturduğu zararlı yazılımları temizlemek için antivirüsler ile tarama yapılmasını tavsiye ediyor

Leave A Reply

Your email address will not be published.