Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır?

782

İnternet bankacılığı, kredi kartı gibi finansal terimlerde güvenlik konusu önemli yere sahiptir. Ülkemizde ve dünyada her gün binlerce kişinin hesapları hackerlar tarafından boşaltılıyor. Peki kredi kartı güvenliği için ne yapabiliriz?

Kredi kartı güvenliğini nasıl sağlarız?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte finansal terimler bir hayli artmaya başladı. Kredi kartı ile başlayan serüven internet bankacılığı, mobil bankacılık, apple pay gibi fransiyonlara ayrıldı. Bunun ile birlikte güvenlik sorunları da ortaya çıkmaya başladı.

Kredi kartı güvenliği, mobil bankacılık güvenliği ve internet bankacılığı güvenliği nasıl sağlanır

RFID korumalı cüzdan ile kredi kartınızı koruyabilirsiniz. Temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları RFID sistemi ile çalışmaktadır. Eğer temassız ödeme özelliğini kullanmıyorsanız bu özelliği kapatmanız, kullanıyorsanız da RFID korumalı cüzdan satın alarak kötü niyetli kişilerden korumanız kart güvenliği için büyük önem taşımaktadır. RFID korumalı cüzdan almak istemiyorsanız mevcut cüzdanınızın kredi kartını koyduğunuz bölmesine metal plaka yerleştirmeniz de yeterli olacaktır.

Bazı bankalar kart şifresi olarak doğum tarihinin kullanımına izin vermektedir. Kimliğinizi ve kredi kartınızı kaybettiğinizde kötü niyetli kişilerin ilk olarak doğum tarihiniz ile deneme yapma olasılığı yüksek olduğu için daha karmaşık bir şifre seçmenizde fayda var.

İnternet bankacılığı güvenliği için halka açık internet ağlarında mümkün mertebe herhangi bir bankacılık işlemi yapmamanız gerekmekte. MITM (Man In The Middle) saldırısı ile hackerlar kart bilgilerinizi ele geçirebilir. Güvenliğinden emin olduğunuz herhangi bir VPN uygulaması ile halka açık ağlarda işlem yapabilirsiniz.

Mobil bankacılık güvenliği için ise Android kullanıcılarının kaynağını bilmediği APK dosyalarını yüklememeleri gerekmekte. Google Play Store’da dahi binlerce zararlı yazılımın barındığı göz önünde bulundurulduğunda güvenlik sağlayabilmek için bilmediğiniz uygulamaları kurmamanız hem kişisel verileriniz hem de kredi kartı güvenliğiniz için iyi olacaktır. İnternet bankacılığına benzer şekilde mobil bankacılık güvenliği için halka açık ağlarda herhangi bir işlem yapmamanız tavsiye edilir.

Kötü niyetli kişiler bazı ATM cihazlarına papağan adını verdikleri kopyalama düzeneği yerleştirebiliyor. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için kullanacağınız ATM cihazının işlek bir yerde olmasına özen gösterin. Ayrıca kartınızı cihaza yerleştirmeden önce kart bölmesini kendinize doğru çekerek sonradan eklenen parça olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More