Kolay Adımlarla Kablosuz Ağ Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Kolay Adımlarla Kablosuz Ağ Güvenliğinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

131

Günümüzde internet hayatımızın neredeyse her alanına girmiş bulunmaktadır. Hatta, kişisel bilgilerimizi bile umarsızca siteler üzerinden paylaşıyoruz. Bu sebepten dolayı özellikle kendi evimizde kullandığımız internet ağının güvenliği, kişisel verilerimizin korunması için büyük önem taşıyor. Bu yazımızda evinizdeki kablosuz ağı nasıl daha güvenli hale getirebileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle kullandığınız modemin kontrol paneline giriş için gerekli IP adresini öğrenmelisiniz. Bunun için eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız arama çubuğuna cmd yazarak komut satırına erişin. Ardından komut satırında ipconfig komutunu kullanarak kontrol panelinin IP adresini öğrenebilirsiniz. İnternete bağlandığınız cihaz modeme kablosuz ağ üzerinden bağlanıyorsa Wireless Lan Adapter Wi-Fi yazılı bölümün altındaki Default Gateway satırında yazan IP adresi, kontrol paneline erişeceğiniz IP adresidir. Eğer cihazınız modeme kablo ile bağlanıyorsa Ethernet Adapter Ethernet yazılı bölümün altındaki Default Gateway satırındaki IP adresine bakmalısınız. Komut satırı ile öğrenmenin haricinde Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne girerek de öğrenebilirsiniz. Başlat menüsünden Denetim Masasına ardından Ağ ve İnternet menüsüne en son olarak Ağ ve Paylaşım Merkezine giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda kullandığınız ağları görüntülediğiniz bölüme erişeceksiniz. Bu ekrandaki Etkin Ağlarınızı Görüntüleyin yazan bölümde bulunan Bağlantılar yazılı satırdaki yere tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede bulunan Ayrıntılar yazılı butona basın. Yeni açılan pencerede bulunan IPV4 Varsayılan Ağ Geçidi yazılı satırdaki IP adresi kontrol panelinize aittir.

Eğer herhangi bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyorsanız birden fazla komut ile kontrol panelinin IP adresini öğrenebilirsiniz. Öncelikle terminal ekranını açın, ardından komut satırına route komutunu yazın. Çıkan sonuçlar arasında kullandığınız ağın kontrol paneline ait IP adresini Gateway yazılı sütundan öğrenebilirsiniz.

Kontrol panelinize ait IP adresini öğrendikten sonra modeminiz üzerinde yazan kullanıcı adı ve parolanız ile giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra kullanıcı şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Yapacağınız işlemler marka ve modellere göre değişiklik gösterecektir. Kablosuz Ağ ayarlarının olduğu sekmeye girerek eğer mevcutsa WPS özelliğini kapatmalısınız. Ardından kullandığınız ağın parolasını _ .” ?- !4%&” gibi özel karakterler kullanarak kırılması zor hale getirin. Eğer var ise cihazınızı şifreleme türünü WPA2 veya WPA seçmenizde fayda var. Kullandığınız ağın adını gizli tutabilirsiniz. Yine kablosuz ağ sekmesinde bulunan SSID gizle seçeneğini işaretlemelisiniz. Ancak bu yapacağınız işlemler kötü niyetli kişilerin kablosuz ağınızı bulmasını tam anlamıyla engellemese de ağınızın güvenlik seviyesini ciddi miktarda arttıracaktır.

Kablosuz ağ güvenliğiniz için belli aralıklarla ağınıza bağlanan cihazları kontrol etmenizde fayda vardır. Kablosuz ağınızı daha da güvenli hale getirmek için izniniz dışında ağınıza bağlanan kişileri modem üzerinden MAC adreslerini girerek engelleyebilir, sadece belirli MAC adresine sahip cihazların ağınıza bağlanmasına izin verebilirsiniz. MAC adresi engelleme kolay aşılabilse de çoğu kişinin bilmediği bir yöntem olduğu için güvenliğinizi bir nebze daha arttıracaktır. Ayrıca kablosuz ağ parolanızı 6 aylık periyotlar ile değiştirmeniz de güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.