C ve C++ Yazılım Dilleri Nasıl Gelişmiştir?

C ve C++ Yazılım Dilleri Nasıl Gelişmiştir?

68

C yapısı temelde iki eski yazılım diline dayanır: BCPL ve B.BCPL dilleri, 1967 yıllında Martin Richards tarafından işletim sistemleri ve derleyiciler yazmak için geliştirilmiştir. Ken Thompson, BCPL çalışmalarının ardından kendi yarattığı dil olan B’yi Bell Laboratuarlarında geliştirmiştir ve B ile UNIX’in ilk versiyonları üzerinde DEC PDP-7 bilgisayarı ile çalışmıştır. Bu iki dilde de, her veri hafızada bir “Word” (16 bit) alan kaplamaktaydı ve değişkenlerin yazımı programcıya ağır bir yük getiriyordu.

C dili, 1972’de bu çalışmaların izinde yine Bell Laboratuarlarında Dennis Ritchie tarafından DEC PDP-11 bilgisayarlarında geliştirilmiştir. C, BCPL ve B dillerinin önemli birçok kavramını kullanırken, veri yazımı ve daha birçok özellikleri de içerir. C, genel anlamda bir işletim sistemi olan UNIX ‘in geliştirilmesinde kullanılmasıyla ün kazanmıştır. Bugün, bütün yeni işletim sistemleri C ve/veya C++ ile yazılmaktadır. Geçen yirmi yıl içinde C, bütün bilgisayarlar için uygun hale getirilmiştir. C, donanımdan bağımsızdır. Bu yüzden C’de dikkatli bir biçimde yazılmış bir program her bilgisayara taşınabilmektedir.

C yazılım dili içerisinde yaygın olarak kullanılan kütüphanelerin bulunduğu “standart C kütüphaneleri” nde hazır fonksiyonlar (yazılım blokları) bulunmaktadır. Bu fonksiyonlar işimizi hayli kolaylaştırdığı için programlama yaparken blok yerleştirme yaklaşımı kullanacağız. C ile çalışırken aşağıdaki blokları kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz:

  • C standart kütüphane fonksiyonları
  • Kendi yazdığımız fonksiyonlar
  • Diğer programcılar tarafından yazılan fonksiyonlar

Kendi fonksiyonlarınızı yazmanın avantajı, bu fonksiyonların nasıl çalıştıklarını tam olarak bilmenizdir. Böylece, bu C kodlarını kolaylıkla inceleyerek program hakimiyetini artırabilirsiniz. Olumsuz yönü ise, yeni fonksiyonlar yazmanın ve geliştirmenin oldukça zaman almasıdır.

Eğer daha önceden yazılmış fonksiyonları kullanıyorsanız, böylelikle tekerleği yeniden icat etmekten kurtulabilirsiniz. ANSI(American National Standard Institute) standart fonksiyonlarını kullanırken, bunların oldukça özenli bir biçimde yazıldığını ve ANSI C koşullarına uyan tüm sistemlerde çalışabileceğine emin olabilirsiniz. Böylelikle programlarınız daha taşınabilir olacaktır.

C++ programlama dili, C’nin BELL laboratuarlarında Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmiş halidir. C++, C’yi daha güçlü hale getiren bir çok özellik sunar ve daha önemlisi C++ nesneye yönelik programlama yeteneklerine sahiptir. Nesneler, gerçek hayattaki araçları modelleyen ve yeniden kullanılabilir yazılım parçalarıdır. C++ geliştirilmesi yazılım toplumlarında bir devrim niteliğine sahiptir.

Yazılım geliştiren programcılar modüler, nesneye dayalı tasarımlar ve yerine koyma yaklaşımıyla, yazılım geliştirme gruplarının, eski programlama teknikleriyle mümkün olandan on ile yüz kat arasında daha yaratıcı olduklarını keşfettiler. Bu sebeple C++, hem endüstride hem de üniversitelerde en önemli dil haline geldi. Eskisi kadar aşırı öneme sahip olmasa da C ve C++ hala önemini korumaktadır.

Tipik olarak bir C programı çalışmadan önce altı safhadan geçer. Bunlar: yazım(edit), önişlemci(preprocess), derleme(compile), bağlama(link), yükleme(load), çalıştırma(execute) olarak bilinir.

Buraya kadar bir bilgisayarın yapısı ve yazılım dilleri hakkında detaylı bilgileri elimizden geldiğince vermeye çalıştık.

Önemli dipnot: Bilgisayarda yazacağımız ve çalıştıracağımız her komut satırı bilgisayarın donanımından geçtiğini unutmamak gerekir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.