C Programlamaya Giriş – I

C Programlamaya Giriş - I

68

C programlama yapmak isteyen herkes nereden başlayacağını ilk başta bilemeyebilir. Bu sebeple, bu yazımızda C programlamaya girişimizi yaparak ekrana çıktı veren bir program yazacağız. Böylece nasıl yapacağımızı ve temelde bir C kodu nasıl yazılacağını öğrenmiş olacağız.

C/C++ kodlarımızı yazabilmek için kullanacağımız programın adı Visual Studio’dur. Visual Studio’nun tek dezavantajı sadece Windows işletim sistemine sahip cihazlarda çalışmasıdır. Alternatif programlar arasında Dev C++ vardır. Ancak biz bu programı önermiyoruz. Bunun yerine Visual Studio programının crackli halini internetten rahatlıkla bulabileceğinizden ve profesyonel olarak çalışabileceğinizden dolayı bu programı öneriyoruz. Biz Visual Studio 2017 Professional sürümünü kullanıyoruz ancak Visual Studio 2013 Professional veya daha üst sürümlerini bilgisayarlarınıza yükleyebilirsiniz. Programı yükleme işleminizi tamamladıktan sonra ilk projemizi nasıl açacağımıza geçebiliriz.

Bir Visual Studio programının arayüzü aşağıdaki gibidir:

İlk projeyi açmak için File -> New -> Project seçiyoruz. İkinci yöntem kısayol olarak CTRL+SHIFT+N yapabilirsiniz.

Çıkan Arayüzden Visual C++ -> General -> Empty Project seçiyoruz. Name kısmına projeye vermek istediğimiz ismi, Location kısmına projeyi hangi klasörde açacağımızı belirledikten sonra OK seçiyoruz.Sonunda yeni projemiz açılmış oluyor.

Buradan Source(sağ tık) -> Add-> New Item seçiyoruz. İkinci yöntem dosyayı açmak istediğiniz klasörü seçtikten sonra kısayol olarak CTRL + SHIFT + A yapmanız yeterlidir.

Ardından gelen pencerede Name kısmında main.c yazıyoruz. Buradaki “*.c “ bu dosyanın C kodlarını içereceği anlamına gelmektedir. Bunu yazdıktan sonra Add diyoruz. Eğer bu projeyi C++ olarak açmak istiyorsanız ”*.c” yerine “*.cpp” yazmanız yeterlidir.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra ana yazılımlarımızı yapacağımız dosyayı açmış olduk. Şimdi gelelim basit bir C programı yazmaya. Burada ekrana herhangi bir yazı çıktısı veren programımızı yazalım.

Öncelikle programımızı anlatmadan önce program arayüzünü nasıl kullanacağımıza kısaca değinelim. Burada bu satırları derleyebilmek için ya F5 kısayolunu kullanabiliriz ya da Local Windows Debugger yazan yerdeki yeşil play tuşuna basarak derlemeyi sağlayabiliriz.

Eğer kodlarımızı derlemeden sadece makine diline çevirip hatalar olduğunu görmek istiyorsak build edebiliriz. Bu da Build –> Build Solution veya Rebuild Solution seçebiliriz. Bu ikisi arasındaki fark build solution tüm kodları tekrar bağlarken, rebuild solution tüm kodları derlemeden sadece yaptığınız değişiklikleri bağlar. Build solution yapmanız programın bağlanmasının uzun sürmesine sebep olur çünkü tüm kodları bağlamaya çalışacaktır. Ama rebuild solution yaparsanız sadece değişiklikleri bağlayacağı için çok daha kısa sürede bağlamayı sağlayacaktır. Debug(böceksizleştirme, programı derleme) işlemini yaptığımızda çıkan ekranımızda sağ tarafta dikkat edersek Process Memory kısmı bulunmaktadır. Burada yazdığımız program RAM’de ne kadarlık bir alan kullandığınızı göstermektedir. Process Memory altındaki CPU kısmı ise yaptığımız işlemler için işlemcimizin yüzde kaçını kullandığımızı göstermektedir.

Çok önemli yerlerden biri de OUTPUT penceresidir. En altta gözüken bu pencere build veya debug yapıldıktan sonra, eğer bağlayıcı bir hata bulursa hatayla ilgili bilgi kodunu buraya atacaktır. Buradan programımızdaki göremediğimiz hataları görerek bunları çözdükten sonra programımızın çalışabilirliğini sağlamış oluruz. Bu yüzden program yazarken aldığımız hatalara mutlaka bakmalıyız. Error olarak gelen hatalar var ise programınız çalışmayacaktır çünkü bağlayıcı bir hata bulmuştur ve bu hata programın çalışmasına mani olmaktadır. Eğer Warning alırsanız hatanın bulunduğu yerde bir sıkıntı bulunmaktadır ancak bağlayıcı bunu hata olarak görmediği için bu programınızın çalışmasına mani olmayacaktır.

ÖNEMLİ DİPNOT:

1 -> Ekranı Dark Theme kullanmak isterseniz Tools -> Options -> General -> Theme:Dark  seçmeniz yeterli olacaktır.

2 -> C yazılım dili büyük ve küçük harf ayrımı yapmaktadır! Buna dikkat etmelisiniz.

***3 -> Bu yazımızdan itibaren C yazılım dilindeki tüm teknik terimleri İngilizce anlatacağız. Çünkü yazılımı İngilizce öğrenmek bulunan kodun gerçekten ne anlama geldiğini anlamamıza sebep olmaktadır. Biz İngilizcesini yazdıktan sonra Türkçesini de yanına yazacağız.

İkinci yazımızla aşağıdaki linkten okumaya devam edebilirsiniz:

http://www.bosbatarya.com/c-programlamaya-giris-ii/

Leave A Reply

Your email address will not be published.